ПРЕС-КЛУБ "НЖ"

 
Наша адреса:
44300 м.Любомль
вул. 1 Травня, 18
тел.: (03377)
2-41-31, 2-41-75
e-mail: lb.gazeta@gmail.com
Наші банківські реквізити:
ПОГОДА
Кнопка сайту

Ми будемо вдячні Вам, якщо ви розмістите нашу кнопку на Вашому сайті


ВЛАДА-ГРОМАДА
Громада – не тільки депутати
Основний принцип сучасної демократії, здебільшого в українському розумінні, полягає в реалізації делегованих повноважень. Народ, обравши владу, доручає їй вирішувати всі його проблеми і вважає, що так все і має бути. А коли виникають проблеми – винуваті всі, тільки не я. Не виняток в цьому процесі і наша новостворена Любомльська громада, народні обранці якої на черговій сесії, що відбулася 26 вересня пробували розібратися у цих принципах.
Найперше від представників народовладдя дісталося начальнику поліції Олегу Бончаку, котрий прийшов розповісти про роботу камер спостереження, а був змушений відповідати на запитання депутатів. «Не треба нам розказувати про характеристики відеокамер, ви краще поясніть, чому перевантажені фури їздять центром міста», — перервав виступаючого Василь Богуш. «Вулицю Поштову знищили вщерть», — доповнив депутат райради Богдан Маліновський. І тільки-но головний поліцейський району почав роз’яснювати, що винні в цьому інші структури, як на його адресу посипався град запитань, які переросли в бурхливу дискусію. Перервав її головуючий на сесії Роман Ющук, взявши з начальника відділу поліції обіцянку, що подібні спілкування продовжаться на наступних пленарних засіданнях.
Далі настала черга звітуватися перед народними обранцями начальників відділів виконавчого апарату міської ради. До кожного з них також було чимало запитань, а головна констатація звучала приблизно так: «Отримують немалу заробітну плату і нічого не роблять…». Втім, заслухати всіх присутніх керівників структурних підрозділів у депутатів не вистачило терпіння, тому вони вирішили перенести це на потім. Зрештою міський голова нагадав народним обранцям, що і вони згідно законодавства зобов’язані звітувати про свою роботу перед виборцями та інформувати про це міськраду. Це викликало у присутніх певне здивування і в залі запанувала тиша. В такій атмосфері й було прийняте відповідне рішення, яким затвердили графік звітування депутатів перед виборцями.
Більш конструктивною вийшла робота над вирішенням фінансових питань. Зокрема, депутатський корпус затвердив запропоновані виконкомом розцінки вартості харчування у загальноосвітніх навчальних закладах громади та категорії населення, діти яких звільняються від їх сплати, а також розмір плати за послуги, які надаються закладами культури. Решта рішень цього блоку стосувалися коригування міського бюджету, дохідна частина якого зросла на 114 тис. грн за рахунок додаткової освітянської субвенції з області. Відтак всі кошти, які вдалося зекономити, було вирішено направити на ремонтні роботи, а саме: 48 тисяч спрямувати на ремонт підлоги у міській школі № 2, 25 тисяч — на прочистку каналізації В Куснищанському ЗЗСО, 200 тис. грн — на усунення недоліків, які інспектори Держслужби з надзвичайних ситуацій виявили під час перевірок окремих навчальних закладів. Не залишилася обділеною і спортивна галузь — на її потреби додатково скерували 55 тисяч гривень.
Окремі дебати тривали щодо виділення коштів із резервного фонду на потреби соціальної сфери та здешевлення вартості штучного осіменіння ВРХ. Окрім того, дві з половиною тисячі гривень з міського бюджету погодилися виділити самотній жительці міста, чий будинок постраждав під час нещодавнього буревію.
А от, що справді здійняло в сесійній залі справжній шквал емоцій - це пропозиція виконкому щодо закриття міської лазні. В підтвердження її нерентабельності наводилися різні аргументи, і про 100 тис. грн. дотації кожного року, і про відсутність матеріалу для опалення, і про стан самого приміщення, і про те, що Любомльська лазня залишається єдиною комунальною в області, але все звучало якось непереконливо. Саме тому між депутатами виникла словесна перепалка, яка також суттєво не переконала сторони прихильників та противників такого рішення. Тому деякі присутні запропонували перейти до голосування, за результатами якого і продовжити дебати, тепер вже за участю громадськості. Це дещо насторожило ініціаторів питання, тому вони запропонували альтернативне рішення: закрити лазню тимчасово і подивитися на реакцію жителів. Проте радикально налаштовані депутати закликали не звертати увагу на жодну реакцію, а просто робити свою справу і якщо заклад справді не рентабельний, то продати його чи віддати в оренду. На цьому й зупинилися, щоправда після голосування хтось із депутатів уточнював питання, мовляв, не зрозумів за що голосував. Та й сама процедура викликала в декого підозру. Втім рішення прийняте і готове до виконання. (результати поіменного голосування)
Мейдей, майданчик – майдан
Ситуацій, подібних тій, яка трапилася нещодавно в Любомльському ЗЗСО №2 не було на теренах нашого краю вже давно, можна навіть сказати, не траплялося взагалі.
Ще в минулому році громадськість міста, батьківський комітет, педагогічний колектив разом із представниками різних гілок влади виношували ідею будівництва нового сучасного майданчика зі штучним покриттям на території школи №2. І коли були проведені всі необхідні процедури, розроблено проектну документацію, стараннями багатьох людей віднайдено кошти на будівництво, сюди по весні рушила техніка. Вже до кінця червня місяця все майже було готове, за виключенням декількох деталей. Але поспішати здавати об’єкт в експлуатацію ніхто не хотів, адже заздалегідь знали, що часу до початку нового навчального року ще вистачає. Та й до урочистостей в школі хотіли підготуватися відповідно, облаштувати територію, організувати концертну програму, яку виявили ініціативу підготувати учні. А тут, як грім серед ясного неба, вказівка «зверху»: «Відкриття майданчика провести до Дня Конституції!».
їНа аргументи директора школи, які вона намагалася донести від імені дітей, батьківського комітету, громадськості, ніхто в районному відділі освіти зважати не став, посилаючись на ті ж «зверхні» сили. Не захотіли чути представників громадськості і у владних кабінетах райдержадміністрації. Між іншим перші заручилися підтримкою депутатського корпусу райради та міського ОТГ і переконували, що в перенесені терміну відкриття об’єкту є й фінансова складова. Адже саме опрацьовується питання виділення додаткових коштів на облаштування території навколо майданчика сучасними біговими доріжками та встановлення освітлення. Натомість відповідь була одна: «Сказано відкривати – значить будемо відкривати! А потім робіть собі, що хочете…».
На урочистій церемонії, яка відбулася 27 червня, всі стояли зі своїми думками: говорили красиво, а в душі було своє. Щирими і найбільш щасливими залишилися діти, котрі вірили кожному слову поважних гостей.
Та, як виявилося, не на довго. Щойно почався навчальний рік, учні тільки встигли порадіти урокам фізкультури на новому стадіоні (вони навіть назвали його по-своєму – «штучка»), як приходить розпорядження припинити заняття, закрити майданчик і здати ключ у райво. Це був шок для всіх, без винятку, навіть самих чїиновників. А що пережили діти, важко передати. Тому на захист їх прав стали батьки. Вони підготували колективне звернення за підписом голів батьківських комітетів усіх класів на ім’я начальника відділу освіти райдержадміністрації Савош А.І. «Своїм наказом…ви, на нашу думку, обмежили права дітей, оскільки позбавили займатися учнів спортом в нормальних цивілізованих умовах… Ви, як представник влади, мали б в першу чергу подумати, як ця формальна тяганина вплине на дітей, адже саме інтереси дітей мають бути на першому місці у всіх…», — йдеться у зверненні. Також батьки просять якнайшвидше вирішити цю проблему і дозволити безперешкодно відвідувати майданчик дітям, а про результати повідомити їх згідно Закону «Про звернення громадян».
Не чекаючи офіційної відповіді, наші кореспонденти вирішили довідатися, в чому ж причина закриття футбольного поля в ЗЗСО №2 і яке відношення має до того районний відділ освіти, коли школи з квітня 2018 року знаходяться у підпорядкуванні об’єднаної територіальної громади.
Ось тут, як говориться, й найшла коса на камінь. У владних структурах почали звинувачувати один одного, причому, винних так і не знайшлося. А між іншим, за нашою інформацією серед громадськості обговорювалося питання не тільки вирішити найшвидше проблему і дозволити учням займатися на футбольному полі, як сказано у зверненні батьківського комітету, а й покарати винних. А хто винний у цій ситуації — судіть самі, бо справа була так.
Коли розроблялися документи на будівництво, всі школи були у підпорядкуванні відділу освіти райдержадміністрації. Згодом вони перейшли до міської об’єднаної територіальної громади, де створили свій відділ освіти. Коли передавалося все майно — про недобудований об’єкт забули, чи не захотіли з ним возитися. Принаймні, так аргументують в райво. Депутати Любомльського ОТГ стверджують, що в переліку майна, яке передавалося на громаду, майданчик не значився. Тим не менше, це аж ніяк не зашкодило завершити всі роботи і успішно оголосити про це під час урочистого відкриття 27 червня 2018 року.
В середині вересня до райво приїздить перевірка і тут з’ясовується, що будівництво об’єкта завершено, але його не введено в експлуатацію. Тобто, проста формальність, не оформлені документи. «Що ж робити? А раптом щось трапиться, хто буде нести відповідальність?», — подумали у відділі освіти райдержадміністрації, наперед знаючи відповідь – власник.
От і як справжній власник спортивного майданчика, Анастасія Савош надсилає листа директору школи №2 з вимогою закрити об’єкт, а ключ, який урочисто їй вручили на церемонії відкриття, здати в райво.
— Ну що, ж вимога законна, — стверджують експерти, думкою яких ми поцікавилися. – Адже дійсно, не дай Бог, щось з станеться під час уроку, хто буде відповідати?
Разом з тим у всіх опитаних одразу виникає питання: «А як можна було за два місяці не оформити належним чином документи? Це робиться за лічені дні».
Та й, зрештою, багато хто переконаний, що дійсно потрібно було все належним чином оформити, а потім таки відкривати об’єкт.
На жаль, знову амбіції наших чиновників взяли гору, і прикро, що заручниками стали діти. А до чого призвело вирішення проблем про принципу «Давайте відкриємо, а далі робіть, що хочете» знаємо з історії французької революції.
Проте варто зазначити, що на момент підготовки номеру до друку нас запевнили про позитивне вирішення питання, повідомивши, що найближчим часом футбольний майданчик буде відкритим для занять і його передадуть у власність Любомльської ОТГ. Щоправда, як це буде відбуватися поки ніхто не знає, але надіємося, що до нового збурення місцевих жителів не дійде.
Для роботи необхідні гроші

І з цим твердженням важко сперечатися, адже воно є своєрідною аксіомою. Однак, скільки грошей і на які цілі – питання для депутатів міської ради як завжди залишається спірним. Не БУЛО воно ВИНЯТКОМ і на нещодавній позачерговій сесії, що відбулася 17 серпня в конференц-залі відділу освіти райдержадміністрації, яка вже стала для депутатського корпусу Любомльської ОТГ сесійною.
Приміром, якщо взяти сто тисяч, то це для апарату міськради зовсім не кошти, а для потреб медицини – сума значна. Приблизно так можна охарактеризувати суть звернень, озвучених депутатами Миколою Троцем та Олександром Децем. Першого, на виконання законних вимог виборців та з метою спростування різних чуток щодо «захмарних» зарплат та інших виплат чиновникам об’єднаної громади, цікавили суми виплачених коштів за квітень – травень нинішнього року. Проте такий запит залишився проігнорованим, тому депутат, спираючись на Закон «Про місцеве самоврядування в Україні» озвучив своє звернення повторно, тепер вже з вимогою надати для ознайомлення відомості з квітня по липень. Його підтримали більшість депутатів за виключенням восьми (результати поіменного голосування).
Олександр Дець озвучив прохання адміністрації ТМО Любомльського та Шацького районів про виділення додаткових коштів на ліквідацію заборгованості по заробітній платі медичним працівникам. Як вона виникла, ніхто детально сказати не зміг, проте склала майже 400 тис. грн. Отож, депутат закликав не шукати винних, а підтримати медиків в складній ситуації. «Тим більше, що ці кошти обов’язково надійдуть десь в жовтні, запевнили генерального директора Володимира Дибеля в Кабміні», — додав голова бюджетної комісії Володимир Зламанюк.
Під час тривалого та емоційного обговорення звучали різні думки з цього приводу. Одні акцентували на завданні центральних органів влади, які обіцяли в процесі реформування опікуватися медициною, інші висловлювали конструктивні пропозиції щодо можливостей співфінансування галузі, відтак зійшлися на рішенні щодо виділення ста тисяч гривень із резервного фонду, зазначивши, що решту коштів повинні виділити й інші ОТГ.
У цьому контексті також варто зазначити, що міські депутати адресували звернення до Прем’єр-міністра та Голови Верховної Ради, в якому описали нинішній стан із виплатою заробітної плати у медичній галузі та закликали при коригуванні цьогорічного державного бюджету збільшити медичну субвенцію на зарплату медичним працівникам Любомльської ОТГ на 1,2635 мільйона гривень.
Ще одне питання в рамках коригування міського бюджету стосувалося відділу освіти, зокрема, діяльності новоствореного методичного центру. На його функціонування було скеровано кошти в сумі 130 тис.грн. за рахунок оптимізації штатів.
Крім того, депутати прийняли ще одне важливе рішення щодо створення в Любомлі інклюзивно-ресурсного центру. Відвідувати його зможуть діти з функціональними обмеженнями, що проживають у Любомльському та Шацькому районах. Про це домовилися голови новостворених об’єднаних територіальних громад та очільники районних установ. Слід відмітити, що першочергово планувалося створити такий центр на базі Головненської спеціальної школи-інтернату, однак згодом, врахувавши думку представників всіх зацікавлених громад, було вирішено обладнувати заклад в Любомлі. Саме тут вже є пристосоване для цього приміщення, відповідний досвід та спеціалісти. А це чи не найголовніше, як стверджують батьки, дітям котрих надавалися реабілітаційні послуги. «Інклюзивно-ресурсний центр» створюється з метою забезпечення прав дітей з особливими потребами віком від 2 до 18 років на здобуття дошкільної та середньої освіти, шляхом проведення комплексної психолого-педагогічної оцін­ки та надання психолого-педагогічної допомоги. Діятиме він на базі реабілітаційного центру дитячого відділення центральної районної лікарні, що розміщується по вулиці Незалежності, 70. На початках до його штату входитиме 9 працівників.
В «різному» депутати розглянули низку господарських питань, що стосуються діяльності комунальних служб, підготовки до Дня Незалежності та свята Першого дзвінка, яке цьогоріч проводитиметься 3 вересня.
Сергій Боярчук.

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Інші видання

 
 
ГАЗЕТНИЙ АРХІВ
 

© 2011 Розробка та підтримка:Любомльська районна газета"Наше життя"