ПРЕС-КЛУБ "НЖ"

 
Наша адреса:
44300 м.Любомль
вул. 1 Травня, 18
тел.: (03377)
2-41-31, 2-41-75
e-mail: lb.gazeta@gmail.com life@lb.lt.ukrtel.net
Наші банківські реквізити:
ПОГОДА
Кнопка сайту

Ми будемо вдячні Вам, якщо ви розмістите нашу кнопку на Вашому сайті


ОСВІТА КУЛЬТУРА
«Зірки над Бугом» вже вкотре зачаровують Любомльщину

їБільше трьох десятків дітей зібрав ХХІІ щорічний конкурс юних виконавцівнародної та сучасної української пісні «Зірки над Бугом», який  проводиться щорічно наприкінці травня на Любомльщині.
Фестивальній програмі передує кропітка та довготривала робота – прослуховування, репетиції, прогони, постановки та багато чого іншого, притаманного справжнім артистам. Юних талантів культпрацівникишукають у всіх без виключення селах району. Місто Любомль, зрозуміло, делегує найбільшу їкількість артистів, котрі найчастішезаймають призові місця. Не виключенням став й цьогорічний конкурс під час якого в трьох з чотирьох вікових категоріях перемогу святкували любомльчани, а ще точніше сказати вихованці Любомльської ЗОШ №2. Серед них наймолодший Славко Хомич та представниця старшої вікової категоріїп’ятнадцятирічна Анна Прокопчук.

ПРИСТРАСТІ ДОВКОЛА «ДЕСЯТИНИ»
«Як корабель ти назвеш, так він і попливе», — кажуть в народі. Коли ж це висловлювання дещо перефразувати і застосувати до реалій нашого району, то вийде щось на кшталт: «Якщо навчальний рік почався скандалом, то ним він і завершиться». Певно, ще не забули наші читачі минулорічний Першовересень, коли батьки на знак протесту проти закриття шкіл перекривали автотрасу Київ — Варшава. Швидко промайнув час, і вже завтра у всіх школах району пролунає останній дзвоник, який школярам сповістить про те, що настали довгождані літні канікули, а вчителям — про урізання їхніх заробітків.
Причина такої ситуації за останні чверть століття вже встигла стати банальною: брак коштів. Справа у тім, раніше район отримував субвенцію на освітянську галузь в цілому, а тепер держава виділяє кошти лише на заробітну плату вчителям, а решта витрат — оплата праці технічного персоналу, комунпослуг, енергоносіїв тощо — лягає на плечі районного бюджету. Розрахунок субвенції проводить Міністерство освіти і науки, керуючись статистичними показниками, які подають з районів: кількістю учнів, вчителів, класів-комплектів і т. д. і вже готову цифру передає у Мінфін.
Невідомо, що там і як порахували у Києві і хто саме помилився, але в нашому районі на заробітну плату вчителям бракує кругленької суми — понад 10 мільйонів гривень. Відтак, аби бодай трохи «залатати» бюджетну дірку, керівництво відділу освіти 1 березня цього року видало наказ, яким зменшено надбавку вчителям загальноосвітніх навчальних закладів за престижність праці — з 20 до 10 відсотків. Згідно законодавства про працю, наказ набув чинності 1 травня.
Зрозуміло, педагоги незадоволені таким урізанням, відтак, понад 400 учителів з більш ніж 20 первинних профспілкових організацій звернулися до освітянської профспілки з вимогою відстояти ці десять відсотків. Про це, власне, йшлося на засіданні постійної комісії райради з питань соцзахисту, охорони здоров’я, освіти, культури, спорту, гуманітарної політики та євроінтеграції. Про ситуацію, що склалася, розповів голова районної профспілкової організації освітян Василь Кибиш, наголошуючи, що за процедурою, подібні накази мають погоджуватися з профспілкою. «Про існування такого наказу я дізнався вже від самих педагогів, — сказав він. — Загалом, незрозуміло, чому це питання виникло фактично посеред року, чому про це не говорилося в грудні, коли формувався бюджет?». Схожі претензії висловлювали і представники профспілкових організацій окремих шкіл. У свою чергу головний спеціаліст відділу освіти Сергій Пасаман визнав, що такий захід непопулярний, але це був єдиний найменш болісний спосіб вирішити проблему. Зрештою, додав він, законодавство дозволяє встановлювати надбавку від 0,5 до 20 відсотків за престижність в межах фонду заробітної плати, і в деяких районах педагоги взагалі отримують по 0,5 %, в інших до цього питання підходять диференційовано — залежно від кількості учнів.
Таку ж позицію висловила у коментарі кореспонденту «Нашого життя» і начальник відділу освіти Анастасія Савош, яка свою відсутність на засіданні комісії пояснила участю у нараді в Луцьку. «Я жодним чином не прагну зменшити заробітки своїм підлеглим. Але так склалася ситуація, і вихід з неї потрібно шукати. Ця проблема перебуває на контролі в облдержадміністрації, і думаю, що вона вирішиться позитивно. Зауважу, донині у педагогів нашого району була одна з найвищих надбавок по області», — зазначила очільниця галузі.
Загалом, емоцій і взаємних звинувачень на засіданні комісії не бракувало, втім, відповіді на класичні питання «Хто винен?» і «Що робити?» знайти не вдалося. «Основна причина нестачі коштів освітньої субвенції на наш район — наявність малокомплектних шкіл і класів, в яких видатки на утримання одного учня в ЗОШ значно перевищують норматив, який виділяє держава. Зараз це майже 10 тисяч грн.», — таку думку висловила начальник управління фінансів Оксана Самойліч. «Субвенцію не додали навмисне, щоб змусити нас закривати школи і скорочувати кількість вчителів», — зазначив голова райради Микола Сушик. Керуючий справами райради Олексій Хом’як зауважив, що райрада зверталася з цією проблемою у відповідні інстанції, зокрема, й у Мінфін, втім, відповідь звідти була досить лаконічною: мовляв, шукайте ресурси у місцевих бюджетах.
Словом, куди не кинь, всюди клин. Єдине, що наразі змогли члени комісії зробити, то це порекомендувати керівництву освітянської профспілки добиватися додаткового фінансування через свої обласні структури, а також звернутися до правоохоронних органів щодо правомірності наказу відділу освіти про зменшення надбавок. Отож, далі буде.
Можливо, хтось із читачів подумає: от проблему знайшли педагоги — врізали їм на 10 відсотків заробітки, а вони вже й бунтують. Але вже як подивитися, адже цьогоріч зарплата в освітян зросла, відтак, навіть десята частина складає не таку вже й малу суму. Зрештою, свою роль відіграє і формулювання «доплата за престижність праці» — для багатьох це ще й моральний стимул, відчуття, що ти справді потрібен…
Наостанок — трохи позитиву. Як стало відомо редакції із власних джерел у структурі, підпорядкованій Мінфіну, урядовці поступово починають розуміти, що з фінансуванням освітянських зарплат щось не те, адже брак коштів відчуває багато районів по всій Україні. Чиновники визнають: причиною цього є недосконалий механізм розподілу освітньої субвенції, що ґрунтувався на даних фонду оплати праці педагогічних працівників за… 2015 рік. Зараз Мінфін опрацьовує питання щодо перерозподілу обсягів цієї субвенції та додаткової дотації, що дозволить врегулювати проблему на державному рівні. Що ж, як мовиться, дай, Боже, їм мудрості…
Сергій МАРИНЬОХА.
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Інші видання

 
ГАЗЕТНИЙ АРХІВ

© 2011 Розробка та підтримка:Любомльська районна газета"Наше життя"